Pole jakkoliv úrodné, přece bez obdělání úrodu přinášet nemůže.
M.T. Cicero

PhDr. Libuše Jansová, CSc.

27. prosince 2010 v 20:29 | tartaruga
PhDr. Libuše Jansová, CSc.

Libuše Jansová, provdaná Horáková, se narodila v Praze dne 5. října 1904. Zemřela 1. ledna 1996 v Praze. Jak už ze jména vyplývá, Libuše Jansová je dcera malíře Václava Jansy. Byla dlouholetou partnerkou archeologa Ivana Borkovského.
Libuše Jansová studovala Archeologii na Filozofické fakultě Karlovy Univerzity. V roce 1928 získala doktorský titul. Poté začala pracovat v prehistorickém oddělení Národního muzea jako pomocná vědecká síla. Od roku 1929 do roku 1934 působila ve Státním archeologickém ústavu. Libuše Jansová zkoumala mimo jiné i pohřebiště kultury s vypíchanou keramikou v Praze-Bubenči v letech 1931-1932. Toto pohřebiště bylo podkladem pro pozdější studie o vzniku keramiky vypíchané. Od 40. let musela práce zanechat a k archeologické práci se vrátila až v roce 1950, kdy byla pověřena výzkumy na Hrazanech a poté na Závisti. Díky těmto dvěma keltským oppidům se zaměřila na dobu laténskou a oppida. V roce 1962 získala titul kandidát věd.
Řadu let v důchodu zpracovávala své výzkumy, zejména Hrazany. Byla také předsedkyní sekce prehistorie a klasické archeologie Společnosti přátel Národního Muzea.

Dílo: Hrazany, keltské oppidum na Sedlčansku, 1965. Praha.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama