Pole jakkoliv úrodné, přece bez obdělání úrodu přinášet nemůže.
M.T. Cicero

Památky navštívené 1. den 28.4.2007 - 1. část

27. listopadu 2009 v 18:09 | tartaruga |  Země Beneluxu 2007
Památky navštívené 1. den 28.4.2007 - 1. část

Město Luxemburg v Lucembursku - Adolfův most

Přes řeku Pétrusse je jedním ze stovky mostů a viaduktů, které umožňují spojit členitý a výškově rozmanitý terén města. Mosty byly budovány od 14. do 20. století. Tento most byl zprovozněn roku 1903. Je 230 metrů dlouhý a 45 metrů vysoký, při rozpětí oblouku 85 metrů. Poskytuje pěkný pohled na střed města.Středověký knížecí hrad
Katedrála Notre Dame
Katedrála P. Marie
Kostel svatého Xaveriuse

Belgie - Waterloo


V bitvě u Waterloo, která proběhla v červnu 1815 nedaleko Bruselu, byl Napoleon Bonaparte poražen spojenými vojsky Pruska, Belgie, Holandska a Velké Británie, vedenými vévodou z Wellingtonu a generálem Blücherem. Tato porážka znamenala konec Napoleonovy vojenské a politické kariéry. Bitva u Waterloo byla poslední porážkou jednoho z největších vojevůdců všech dob - Napoleona I. Bonaparta. V jejím výsledku se odrazil spěch, se kterým byla vytvořena Napoleonova armáda v průběhu stodenního císařství a také menší oddanost vojáků a velitelů svému císaři. Bitva se odehrála pět kilometrů na jih od malé belgické vesnice Waterloo. Zde na sebe 18. června narazili soupeři válčící s přestávkami již 23 let - spojenecká armáda pod vedením Wellingtona doplněná pruskou armádou pod vedením Bluchera (dohromady 113 000 mužů) a francouzská armáda pod vedením maršálů Neye a Grouchyho (72 000 mužů). Hlavní chyba, která zapříčinila Napoleonovu porážku, se stala hned na počátku střetu. Grouchymu se totiž nepovedlo zastavit Blucherovu pruskou armádu v cestě na bitevní pole u Waterloo. Místo toho byl celý třiatřiceti tisícový Grouchyho sbor zadržen sedmnácti tisícovým zadním vojem pruské armády a zbytek Prusů stihl včas posílit Wellingtona v rozhodující fázi bitvy. Další chybu udělal sám Napoleon, který odložil první útok až na poledne, protože se obával rozmočené půdy. Tím dal dostatek času Blucherovu vojsku, aby včas posílilo nepřítele. První útok vedl Napoleon, ale po krátkém boji se musel stáhnout. Poté obě strany několikrát zaútočily, ale útoky byly vždy odraženy. Asi kolem páté hodiny se dostali na bojiště první Prusové a v 18.00 hodin začal masivní útok na východní křídlo francouzské armády. Napoleon byl donucen mírně stáhnout své jednotky a vyslat do boje svou císařskou gardu. V 18.00 se maršálu Neyovi podařil významný tah, když obsadil farmu ležící ve středu spojeneckých vojsk a začal kanóny odstřelovat nepřítele. Wellington měl v té chvíli veliké ztráty a byl snadno zranitelný. Vyžádal posily, aby mohl zasadit Wellingtonovi finální úder, ale dostal je pozdě. Spojenecké síly už byly opět zorganizovány a posíleny o Prusy. Jeho útok byl tedy snadno odražen a asi za 15 minut začala spojenecká protiofenzíva. Asi ve 20.00 hodin začala být situace pro Napoleona kritická. Bojovaly už všechny jeho síly a pomalu propukala panika. Za půl hodiny se Francouzi v panice obrátili k ústupu a snažili se zachránit vlastní život.
Bitva u Waterloo tak skončila nejtěžší porážkou, jako Napoleon zažil a Wellington s Blucherem si mohli v klidu potřást rukou. Po své katastrofální porážce v bitvě u Waterloo byl Napoleon Bonaparte odvezen na nehostinný ostrov Sv. Heleny, kde v roce 1821 zemřel. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama