Pole jakkoliv úrodné, přece bez obdělání úrodu přinášet nemůže.
M.T. Cicero

Památky navštívené 2. den 29.4.2007

24. ledna 2009 v 16:50 | tartaruga |  Země Beneluxu 2007
Památky navštívené 2. den 29.4.2007

Středověké hanzovní město ve Flandrech Brugg

98 kilometrů severozápadně od Bruselu se na řece Reya nacházejí Bruggy, správní středisko provincie Západní Flandry. Před pěti sty lety bylo toto město živým obchodním centrem a prosperujícím přístavem. Během několika let však moře zaneslo přístav pískem a nastal několikasetletý úpadek města. Ten pomohl Bruggám v pozdější době k turistickému rozmachu a jejich dnešní slávě. Po odchodu všech obchodníků a námořníků se tady totiž zastavil čas a investice do výstavby. Bruggy se tak od středověku zachovaly v takřka nezměněné podobě. Proto bylo historické centrum Brugg v roce 2000 zapsáno do Seznamu světového dědictví UNESCO. O dva roky později byly Bruggy, spolu se španělským městem Salamanca, vybrány za Evropské hlavní město kultury.


Náměstí Grote Markt

Náměstí bylo založeno údajně roku 958 hrabětem Baudouinem II. Uprostřed tohoto náměstí se nachází pomník Petera de Conincka a Jana Breydela, vůdců bruggské jitřní mše roku 1302. V jihovýchodní části Marktu se nachází tržnice Halle, založená roku 1240, jakož i 83 metrů vysoká věž Belfried (Beffroi), která je dominantou náměstí. Východní část náměstí zaujímají Provinciaal Hof (sídlo správních orgánů provincie Západní Flandry) a poštovní úřad. Obě budovy byly postaveny v novogotickém slohu na místě bývalého tržiště se suknem.
Bazilika sv. Krve

Bazilika vystavěná hrabětem Diederikem van Elzas ve 12. století. Najdeme v ní vzácnou relikvii svaté Krve (Ježíše Krista), kterou hrabě přivezl z druhé křížové výpravy.
Město Delft
Kdysi sídlo holandských hrabat si zachovalo starobylý ráz. Malebnost historického centra dotvářejí grachty s přemostěními, úzké uličky, hrubá dlažba a půvabné štítové měšťanské domy. Architektura centra byla dosti poničena v 17. století, kdy ve městě vyletěla do povětří prachárna a stavby byly poté přestavěny. V 17. století město proslulo jako sídlo významné malířské školy, k níž patřil Carel Fabritius, Pieter de Hooch a Jan Vermeer - za jeho nejslavnějším dílem Pohledem na Delft však musí zájemce zajet do muzea v nedalekém Haagu. Město je slavné i díky fajáns, což je keramika z pálené hlíny, opatřená nezaměnitelnou modrobílou polevou. Dodnes lze její ukázky koupit v mnoha obchodech.
Den Haag - Madurodam

Madurodam není město v pravém smyslu slova, je to parkový areál, ve kterém si lze prohlédnout největší pamětihodnosti a podivuhodnosti Nizozemského království na jednom místě. Ty nejznámější budovy a stavby tu jsou postavené jako modely. Kolem nich rostou skutečné, i když trpasličí stromy, po vodních kanálech jezdí opravdové lodě, které by ale uvezly sotva tak králíka, a po kolejích jezdí vláčky, které by chtěl mít doma každý kluk. Miniaturní městečko Madurodam otevřelo své brány návštěvníkům začátkem července před třiapadesáti lety. Jméno dostal tento trpasličí obraz nizozemské architektury nikoli podle nějakého vlámského označení pro pidimužíky, ale podle Georga Madura, který za druhé světové války padl do zajetí a zahynul v něm v únoru v roce 1945. Jeho rodiče chtěli spojit jeho památku s něčím veselým a prospěšným. Místo památníku nechali postavit základ této trpasličí říše. Nejmenší městečko Holandska představuje miniatury nejznámějších historických i moderních staveb země v měřítku 1:25.Magic Ice Zoo v Madurodamu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vintage inspired wedding dresses | E-mail | Web | 14. ledna 2013 v 12:23 | Reagovat

It is the best time to make some plans for the future and it is time to be happy. I've read this post and if I could I want to suggest you few fascinating things or advice. Maybe you can write next articles referring to this article. I wish to read more things about it!
http://www.askdresses.org

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama