Pole jakkoliv úrodné, přece bez obdělání úrodu přinášet nemůže.
M.T. Cicero

Trafalgar Square

1. srpna 2008 v 12:36 | tartaruga |  Anglie - Londýn - 2005
Trafalgas Square


     Trafalgar Square je náměstí v centru Londýna, které připomíná Bitvu u Trafalgaru roku 1805, vítězství Britského námořnictva v Napoleonských válkách. Náměstí se mělo původně jmenovat Náměstí krále Viléma IV., ale G.L.Taylor navrhl současně používaný název.
     Od doby Eduarda I. bylo toto území používáno jako královské stáje. Okolo roku 1820 princ regent pověřil architekta Johna Nashe obnovou této oblasti. Nash nechal vyčistit toto území jako část zušlechtění oblasti Charing Cross. Současný vzhled náměstí pochází z období okolo roku 1845 a je dílem architekta Charlese Barryho.
     Náměstí je tvořeno rozsáhlou centrální plochou obklopenou ze třech stran komunikací a schody vedoucími do Národní galerie na straně čtvrté. Silnice, které protínají náměstí tvoří část dopravní tepny A4. Před rokem 2003 byla doprava v okolí náměstí jednosměrná. Podchody umožňují spojení se stanicí metra Charing Cross. Rekonstrukce prováděná v nedávné době zmenšila šířku komunikací a uzavřela severní stranu náměstí pro dopravu.
     V centru náměstí stojí Nelsonův sloup, obklopen fontánami a čtyřmi obrovskými bronzovými sochami lvů, vytvořených sirem Edwinem Landseerem. Uvádí se, že kov použitý na jejich výrobu pochází z děl francouzských lodí. Na vrcholu sloupu stojí socha lorda Nelsona, admirála, který velel britskému námořnictvu v Bitvě u Trafalgaru.
     Na severní straně se nachází Národní galerie a na jih od ní kostel St Martin's-in-the-Fields. Náměstí spojuje s okolím na jihozápad kolem Admiralty Arch Mall, na jih Whitehall na východ Strand a na sever Charing Cross Road.
     Na každém rohu se nacházejí podstavce. Dva severní byly určeny pro jezdecké sochy a tak jsou širší než jižní. Na třech z nich stojí sochy - Jiřího IV. (severovýchodní, 1840), Jindřicha Havelocka (jihovýchodní, 1861, autor Vilém Behnes) a sira Charlese Jamese Napiera (jihozápadní, 1855).
     V roce 1888 byla vztyčena socha Charlese George Gordona, v roce 1943 byla odstraněna a v roce 1953 byla přemístěna na Victoria Embankment.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama