Pole jakkoliv úrodné, přece bez obdělání úrodu přinášet nemůže.
M.T. Cicero

Westminsterské opatství

3. července 2008 v 13:28 | tartaruga |  Anglie - Londýn - 2005
Westminsterské opatství je chrám ve stavebním tvaru katedrály, postavený převážně v gotickém slohu. Je tradičním místem korunovace a místem posledního odpočinku anglických panovníků.
Na místě, kde stojí současné opatství a které bylo ve středověku známé jako Thorney Island, byla roku 616 postavena kaple. Uvádí se, že se tak stalo poté, co měl rybář na řece Temži vidění svatého Petra. Mnichové opatství dostávali po staletí od rybářů jako dar lososy. I když existence této kaple není historicky doložena, je jisté, že zde existovala komunita benediktinských mnichů ještě předtím, než zde v letech 1045 až 1050 nechal král Eduard III. Vyznavač postavit opatství. Jeho stavba započala poté, co král nedodržel slib vykonat pouť do Říma. Chrám byl vysvěcen 28. prosince 1065, týden před královou smrtí.
Jediné zobrazení původního románského chrámu spolu se sousedním Westminsterským palácem existuje na Bayeuxské tapisérii. Eduardova fundace hrála velkou úlohu při jeho kanonizaci.
Opat a učení mnichové z opatství i vlivem blízkosti Westminsterského paláce hráli významnou úlohu u dvora. Opat byl velmi často v královských službách a ze své pozice zasedal ve Sněmovně lordů. Jindřich III. Plantagenet nechal opatství přestavět v gotickém stylu. Tyto stavební úpravy probíhaly v letech 1245 až 1517. Jindřich VII. Tudor nechal roku 1503 postavit kapli věnovanou Panně Marii v pravoúhlém (perpendikulárním) stylu (nyní je označována jako kaple Jindřicha VII.).
Ačkoli bylo opatství za vlády Jindřicha VIII. zkonfiskováno a roku 1540 uzavřeno a do roku 1550 byla přístupná pouze katedrála, její styky s královským dvorem ji ochránily před zničením. V 40. letech 17. století bylo opatství poškozeno puritány.
Opatství bylo navráceno řádu benediktinů za vlády katolické královny Marie I., ale roku 1559 královna Alžběta I. znovu opatství zabavila. Roku 1579 Alžběta Westminster určila jako královský majetek přímo podléhající panovníkovi a ustanovila kolegiátní chrám svatého Petra (chrám s připojenou kapitulou, v jejímž čele stojí děkan). Poslední opat byl ustanoven prvním děkanem.
Dvě západní věže opatství byly postaveny v období let 1722 až 1745 Nicholasem Hawksmoorem z portlandského vápence ve stylu rané novogotiky. Další rekonstrukce probíhala v 19. století pod vedením sira George Gilberta Scotta.
Do 19. století bylo opatství třetím centrem vzdělanosti v Anglii po Oxfordu a Cambridgi. Zde byla přeložena první třetina Starého zákona, bible krále Jana a druhá polovina Nového zákona. Nová anglická bible byla rovněž kompletována ve 20. století v tomto opatství.
Pohřbení
Hlavní chrámová loď
Clement Attlee, Angela Georgina Burdett-Coutts, Charles Darwin, James Clerk Maxwell, J.J. Thomson, svatý Eduard III. Vyznavač, Ben Jonson, David Livingstone, Sir Isaac Newton, Ernest Rutherford, William Thomson, neznámý vojín, George Villiers, Ludovic Stewart, Thomas Tompion, George Graham
Severní příčná chrámová loď
William Ewart Gladstone, William Pitt, William Pitt (mladší)
Jižní příčná chrámová loď
Poets' Conner, Robert Adam, Robert Browning, William Camden, Thomas Campbell, Geoffrey Chaucer, William Congreve, Abraham Cowley, William Davenant, Charles Dickens, John Dryden, Adam Fox, David Garrick, John Gay, George Frederick Handel, Thomas Hardy, Samuel Johnson, Rudyard Kipling, Thomas Macaulay, John Masefield, Laurence Olivier, Thomas Parr, Richard Brinsley Sheridan, Edmund Spenser, Alfred Tennyson
Odstranění
Následující osobnosti byly pohřbeny v opatství, ale později byly jejich ostatky odstraněny.
Oliver Cromwell, admirál Robert Blake
Památníky
William Shakespeare, sir Winston Churchill, Benjamin Disraeli, Adam Lindsay Gordon, Paul Dirac, Oscar Wilde
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama