Pole jakkoliv úrodné, přece bez obdělání úrodu přinášet nemůže.
M.T. Cicero

Albertův pomník

5. června 2008 v 11:56 | tartaruga |  Anglie - Londýn - 2005
Albertův pomník
Albertův památník, vybudovaný na přání královny Viktorie se nachází v Londýnských Kensingtonských zahradách přímo na sever od Royal Albert Hall. Je věnován památce jejího manžela prince Alberta, který zemřel v roce 1861 na tyfus. Autorem návrhu byl sir George Gilbert Scott.
Oficiálně byl otevřen roku 1872 a Albertova socha byla instalována v roce 1875. Památník obsahuje zdobený pavilón s Albertovou sochou obrácenou směrem na jih.
Je obklopen pečlivě vytvarovaným vlysem, který zobrazuje 169 skladatelů, architektů, básníků, malířů a sochařů.
Dále jsou zde dvě alegorie - čtyři skupiny zachycující viktoriánské umění a vědu (zemědělství, obchod, strojírenství a průmysl) a čtyři další reprezentující jednotlivé kontinenty - Evropu, Asii, Afriku a Ameriku. Každá skupina, umístěná v rozích památníku, obsahuje několik postav typických pro jednotlivé kontinenty a jedno velké zvíře.
Hlavním koordinátorem tohoto díla byl sochař Henry Hugh Armstead.
Na konci 90. let 20. století byl památník v dost zanedbaném stavu což vedlo k jeho obnově zahrnující čištění, restauraci maleb a vyleštění.
Centrem památníku je socha sedícího prince Alberta. Při rekonstrukci byla pozlacena. Po osmdesát let byla tato socha zčernalá. Předpokládá se, že toto začernění pochází buď z období první světové války, pro ochranu před útoky vzducholodí nebo je to důsledek působení atmosférického znečištění, které zničilo původní pozlacení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama