Pole jakkoliv úrodné, přece bez obdělání úrodu přinášet nemůže.
M.T. Cicero

Svět pravěku - 4. Styrakosaurus

11. července 2007 v 18:39 | tartaruga |  Vystřihovánky
K VYSTŘIHOVÁNCE:

Odborné jméno: Styracosaurus albertensis
Délka: přes 5 m
Odhadovaná váha: 2,8 t
Oblast výskytu: Kanada (Alberta), USA (Montana)
Období výskytu: pozdní křída (před 75-72 miliony lety)
Potrava: nízká tuhá vegetace

Těžkooděnci přicházejí poslední
Dinosauři předvedli během svého vystoupení na světové scéně života všechny možné tvary a velikosti, jaké si jen člověk dovede představit.
V pozdní křídě, na samém konci druhohor, se na Zemi objevila skupina, jejíž příslušníci si bizarním vzhledem se svými předchůdci nijak nezadali. Byli to rohatí dinosauři (Ceratopsia) a před sedmdesáti miliony lety obývali Zemi docela hojně a v mnoha druzích. Nejvíc druhů žilo na severoamerickém subkontinentu, ale mnozí se objevili i v Asii. O jejich podivném vzhledu vypovídají nalezené fosilní kostry. Všichni rohatí dinosauři byli býložraví, chodili po čtyřech a svým zavalitým tělem připomínali nosorožce. Čelisti měli rohatí dinosauři vpředu zúžené a přeměněné v zobák, který jim sloužil ke spásání a drcení tuhé rostlinné stravy.
Pravěcí hlavouni
Nápadným a zároveň typickým znakem rohatých dinosaurů byly abnormálně velké opancéřované hlavy, které mnohdy tvořily celou třetinu těla. Vůbec největší hlavu ze všech suchozemských zvířat měl svrchnokřídový Torosaurus. Spolu s příbuzným chasmosaurem patřil mezi nejpodivnější zvířata druhohorního světa. Jeho tělo měřilo přes sedm metrů, ale z této délky připadla značná část na hlavu a její široký kostěný límec protažený dozadu.

Nejrohatější
Největším počtem rohů se pyšnil mírumilovný styrakosaurus. Měl šest dlouhých rohů na kostěném límci a další, nejdelší roh mu vyrůstala čenichu. Mnohem známější je však jeho blízký příbuzný, další obr mezi rohatými dinosaury. Jméno triceratops, které znamená "třírohá tvář", dobře vystihuje jeho vzhled. Nad očima mu vyrůstaly dva dlouhé silné rohy a třetí, kratší roh měl na čenichu. Límec triceratopse byl relativně malý (ve srovnání s jinými druhy), ale tělem si tento dinosaurus nezadal s dospělým slonem.
Se štítem na hřbetě
Široké kostěné límce na lebkách rohatých dinosaurů, mnohdy protažené dlouhými rohy, chránily krk a část hřbetu těchto mírumilovných býložravců. Ve světě obrovských predátorů mělo takové "brnění" či "štít" jistě své opodstatnění. Nezapomínejme, že rohatí dinosauři žili v době tyranosaurů, tarbosaurů, allosaurů a dalších nebezpečných dravců.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 max | 8. září 2007 v 10:56 | Reagovat

ahoj udělal sem si svůj blog o vystřihovánkách tak kdybyste se chtěli podívat adresa je : vystrihovaciraj.blog.cz   ještě není hotový , kompletně hotový bude až tak za měsíc .

2 max | 23. prosince 2007 v 7:56 | Reagovat

Ahoj .

Napadlo mě , že když nás baví dělat vystřihovánky , tak bysme s tím mohli trochu zapracovat a vymyslet si blog , kde bysme měli svůj takzvaný klub . Každý kdo by se mi přihlásil na můj mail tak by mi mohl napsat jak by se měl blog jmenovat , jaké vystřihovánky se mu líbí nejvíc , přezdívku nebo jméno pod kterým by chtěl být na stránce zapsán a podobně . Vystřihovánku kterou vymyslíte byste mi poslali na můj mail a já bych ji přdal na stránku do našeho klubu . Tak neváhejte a vy co máte zájem  tak se ozvěte .

Můj mail je :             vystrihovankovy.klub@centrum.cz

P.S      Vy co vám nejde vyrábět své vystřihovánky , ale přesto byste chtěli být v klubu s námi tak klidně můžete napište do malu naschle a díky .

3 plus size cocktail dresses | E-mail | Web | 14. ledna 2013 v 10:37 | Reagovat

I like this web blog its a master peace! Glad I observed this on google. "Observe your enemies, for they first find out your faults. " by Antisthenes.
http://www.askdresses.org

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama