Pole jakkoliv úrodné, přece bez obdělání úrodu přinášet nemůže.
M.T. Cicero

Želva bahenní

31. března 2007 v 20:34 | tartaruga
Želva bahenní

Latinský název: Emys orbicularis

Výskyt: Evropa, severní Afrika, Blízký východ

     Želva bahenní je jedinou volně žijící želvou na našem území. Kromě toho ji najdeme ve většině evropských států, mimo Skandinávie. Ve všech zemích je chráněna a je také častým chovatelským objektem. Jedná se o takzvaný přechodný typ - její nohy jsou podobné suchozemské želvě, ale krunýř má stejný,jako na sobě nosí želvy mořské. Dorůstají délky 25 centimetrů a mohou se dožít až skvělých 120 let. Že by to bylo jejím loudavým životním stylem? Do pamlsků, které jim nesmějí chybět v jídelníčku, patří ryby, obojživelníci, mlži a žížaly.  
     Nejaktivnější je želva bahenní v období od dubna do října. Zimu pak tráví na dně bažin. Želva denně ujde pouhých 17 metrů. Je tedy zcela bezmocná, změní-li se náhle její životní prostředí. Právě proto v současnosti tento druh v Evropě vymírá v důsledku melioračních zásahů člověka.

Současnice dinousarů
     Želvy jsou nejstaršími žijícími plazy na Zemi. Jejich příchod se datuje do doby dinosaurů a od té doby se příliš nezměnily. Svůj život si chrání pevným krunýřem, podobně jako například mušle, a také silnou špičatou bezzubou čelistí.Najdeme je nejen ve středním, ale i v tropickém pásmu. Mužští zástupci tohoto živočicha se pohybují pomaleji než želvy - samičky. Když si želví rychlost zprůměrňujeme, pak mořská želva plave rychlostí čtyři až pět metrů za sekundu. Na pevnině jí to jde pomaleji, vyvine rychlost jeden až dva metry za sekundu. Želvy sladkovodní se zase po zemi procházejí rychlostí 0,05 až 0,13 metru za sekundu.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Dia | Web | 12. července 2007 v 10:25 | Reagovat

pěkný...:-) mám taky web o želvách, tak se jukni

2 kopretinka | 8. prosince 2007 v 17:58 | Reagovat

Bezva referát ale ještě se ho naučit nazpamět !! :D Jinak OK !!

3 lůca | 22. listopadu 2009 v 12:29 | Reagovat

je to super ucitelka mi dala referát o želvě bahenní máš tu všechno co je o ní nejdůležitější..akorát ted si to musim eště naučit na zpamět :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama