Pole jakkoliv úrodné, přece bez obdělání úrodu přinášet nemůže.
M.T. Cicero

Advent

9. února 2007 v 13:12 | tartaruga |  Svátky a zvyky
Advent

     Vždy byl a je dobou očekávání. Název vznikl z latinského slova "advent", což znamená "příchod" - očekávání příchodu Spasitele na tento svět. Jde vlastně o jakousi přípravnou dobu na vánoční svátky, která začíná vždy 4 neděle před Štědrým dnem. V dřívějších dobách to byla doba postní, v níž se lidé zdrželi nadměrného jídla a pití a věnovali se zbožnému rozjímání. Ale bez smíchu a zábavy se dlouho vydržet nedá a tak i na tento čas připadá několik svátků plných taškařic a veselého dovádění
     Prvním adventním svátkem 30. listopad - den sv. Ondřeje. Tento den byl a je dnem všedním. Dívky odlévali olovo a hádali z něj svoji budoucnost. Klepaly také na dveře kurníků a snažily se zaslechnout, jestli e ozve první kohout, nebo slepice.Kohout věštil do roka vdavky, zatím co s hlasitým slepičím zakdákáním musela svatba ještě rok počkat.
     Druhý adventní svátek připadá na 4. prosince, na sv. Barboru. Barbora byla jednou z prvních tzv. obchůzkových postav. Lidé se převlékali do lidových masek a v bílém rouchu, s rozpuštěnými vlasy a bíle nalíčeným obličejem obcházeli z večera vesnická stavení. Zlobivé děti vypláceli metličkou a ty hodné obdarovávali jablíčky a ořechy.
     Třetím adventním svátkem je 5. prosinec, den sv. Mikuláše, snad nejoblíbenější obchůzková postava vůbec. Je to svátek hlavně dětský, při kterém chodí sv. Mikuláš, anděl a čert za dětmi nadílkou.
     Posledním adventním svátkem je 13. prosinec, den sv. Lucie. V českých zemích se už nijak zvlášť neslaví, ale býval to den velmi důležitý. Svatá Lucie totiž chránila proti čárům a čarodějnicím a převlečená za starou hrbatou ženu škádlila mládež vařečkou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama