Pole jakkoliv úrodné, přece bez obdělání úrodu přinášet nemůže.
M.T. Cicero

Nejohroženější zvířata - 1. Panda velká

2. února 2007 v 19:57 | tartaruga |  Vystřihovánky

1. díl: Panda velká
Záhada bambusového medvěda

Červený výstražný trojúhelník a v něm černobílý medvěd. Tento symbol zná určitě každý, kdo alespoň jedenkrát navštívil některou z našich či zahraničních zoo.
Označují se jim druhy, kterým v přírodě hrozí vyhubení. Ta nejvzácnější a nejohroženější zvířata světa. A černobílý medvěd, kterého mají ve znaku, mezi nimi zaujímá jedno z předních míst.


Tápání vědců
Panda velká vypadá na první pohled jako medvěd. A mezi medvědy skutečně patří. Ale způsob jejího života je odlišný. Zatímco ostatní medvědi jsou masožravci a rostlinnou stravou obohacují svůj jídelníček jen zčásti, pandy se živí takřka výlučně rostlinami. A to ještě ne všemi, specializovaly se na bambus. Z tohoto důvodu přírodovědci řadu let nemohli pandu nijak systematicky zařadit.Nejprve ji přiřadili k medvědům, později ji i s její menší příbuznou pandou červenou přeřadili k šelmám medvídkovitým (tedy do příbuzenstva mývalů, nosálů apod.). Pak pandám vytvořili samostatnou čeleď. Po určitou dobu dokonce patřila každá jinam - panda velká byla pravým medvědem, panda červená šelmou medvídkovitou. Nakonec rozhodly genetické a různé srovnávací testy: obě pandy jsou skutečnými medvědy. Tajemství je - snad již definitivně - rozluštěno.


Kdo je ohrožuje
Pandy obývají naši planetu téměř tři miliony let. V dobách, kdy se objevily, pokrývaly bambusové lesy značnou část Číny a přilehlých oblastí Asie. Protože bambusu bylo dost a zvířat, která by se jím živila, málo, pandy neměly důvod hledat si jiné zdroje potravy. Jejich specializace se od té doby natolik prohloubila, že jsou na bambusu závislé. A to se jim stalo osudným. Když přirozený ústup bambusových lesů způsobený změnami klimatu ještě urychlili lidé, kteří je vypalovali, aby získali půdu pro svá políčka a pastviny, pandy se ocitly na pokraji vyhynutí. Jejich souvislý domov je dnes rozdrobený na malé izolované ostrůvky lesa, které se staly pastí - pandy nejsou schopné překonávat vzdálenosti mezi nimi, nemohou se setkávat nepříbuzní jedinci a izolované populace začaly postupně vymírat. Přímý lov pand a pytláctví už jen završili jejich zkázu.

Málo pandích miminek
Panda velká se stala národním symbolem Číny a čínská vláda vynakládá nemalé prostředky na její záchranu. V případě pand ale nestačí zřizovat rezervace, dokonce ani velkoplošné. Propojit izolované ostrůvky lesů je příliš náročné a téměř neuskutečnitelné. Populace pand v přírodě je navíc tak řídká, že se samec se samicí v tom správném čase říje setká opravdu jen šťastnou náhodou. Rozmnožování pand je velmi pomalé i proto, že pandy rodí jediné mládě, a když se náhodou narodí dvojčata, jedno z nich většinou uhyne, matka se o ně nedokáže postarat.


Záchranný program
Na řadu proto přišlo zřizování výzkumních chovných stanic. V nich se zpočátku odchovávala hlavně opuštěná mláďata, o která se matka nestarala. Současně se rozvíjel program umělého odchovu pand. O ten se kromě čínských stanic pokoušejí i některé světové zoologické zahrady. Dlouho se nedařilo, pandy se v zajetí odmítaly pářit nebo se pářili neúspěšně, a pokud se přece jen mládě narodilo, více než 30 procent jich po narození uhynulo. Vědci zkoušeli všechno možné - dokonce pandám promítali videozáznamy páření divokých pand, aby je motivovali.Jako nejúspěšnější se nakonec ukázalo umělé oplodnění samic. Za poslední roky pandích mláďat úspěšně přibývá - v roce 2003 se narodilo a přežilo 16 mláďat, v roce 2004 devět, o rok později jich bylo 25 a loni již 30! Ale i když se naděje na přežití pandy postupně zvyšují, je otázkou, zda přežije i ve volné přírodě, kde jich zbývá odhadem asi tisíc. Možná je za nějaký čas budeme znát jen ze zoologických zahrad.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 barrygirl | E-mail | Web | 3. února 2007 v 13:36 | Reagovat

Ahojda prihlas se do souteze o nej blog na barrygirl.blog.cz...................vse najdes v rubrice SOUTEZE kde se muzes prihlasit.........prihlasit se muzes az do 25.2........tak nevahej...........pls

2 barrygirl | E-mail | Web | 5. února 2007 v 15:54 | Reagovat

Ahojda jeste jednou na mem blogu si se prihlasila ale asi sis neprecetla pravidla protoze si me tam nenapsala svuj e-mail.............tak pls ho jeste dopln diky barrygirl

3 kamila | 11. května 2007 v 20:37 | Reagovat

máš to tu dobrý

4 tartaruga | Web | 13. května 2007 v 20:44 | Reagovat

Ahoj Kamilo. Díky moc. Můžu se jen zeptat? Co je tu nejzajímavější nebo nejhezčí? Takový průzkum. Díky

5 hjhgh | 14. července 2014 v 18:51 | Reagovat

kolik vam je let

6 okio | 21. listopadu 2014 v 11:35 | Reagovat

cvfg

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama