Pole jakkoliv úrodné, přece bez obdělání úrodu přinášet nemůže.
M.T. Cicero

Režisér vypráví o filmu

9. ledna 2007 v 18:24 | tartaruga |  Nicholas Winton
     V lednu 1998 našel režisér Matej Mináč v knize "Perličky dětství" od Věry Gissingové zmínku o záchraně českých dětí, které byly odvezeny do Anglie a vychovány adoptivními rodiči. Tento příběh jej zaujal natolik, že jej nejdřív zakomponoval do celovečerního hraného filmu "Všichni moji blízcí", k němuž napsal scénář Jiří Hubač. Film byl dosud uveden na 50 filmových festivalech, přičemž získal dvanáct prestižních ocenění. Postavu Nicholase Wintona ve filmu ztvárnil známý britský herec Rupert Graves. Zároveň s natáčením hraného filmu "Všichni moji blízcí" začal režisér Matej Mináč pracovat společně se střihačem Patrikem Paššem a Martinou Štolbovou také na dokumentárním filmu o této záchranné misi.

     "Co by dnes filmaři dali za to, kdyby mohli natočit dokument osobně s Oscarem Schindlerem nebo s Raoulem Wallenbergem. Pan Winton je dnes posledním žijícím zachráncem tak velkého počtu lidí. A pro nás filmaře to byl závazek zachytit tento jedinečný příběh viděný jeho očima," řekl Matej Mináč.
Tři roky hledal režisér Mináč se svými spolupracovníky v archivech v Čechách, na Slovensku, v USA, ve Velké Británii, v Izraeli, v Německu a Rakousku jedinečné záběry a fotografie z doby záchrany dětí. Našli opravdové skvosty. Ve Federálních archivech Spojených Států ve Washingtonu našli například šot z Prahy z roku 1939 - loučení dětí se svými rodiči před odjezdem a šot přímo s mladým Wintonem.

     "Byl jsem zcela ohromen, když jsem najednou viděl ve dvou záběrech pana Wintona, jak drží a usmívá se na malé dítě s čepicí. Jen si to představte! Mladý kluk téměř ilegálně vyváží děti z protektorátu, falšuje doklady, je pod stálým dohledem gestapa, které jej v Praze kdykoliv mohlo unést. A tu najednou zjišťuji, že existuje šot s mladým Wintonem, který natočili Američané pro filmový žurnál a nikdy ho nesestříhali a ani nepromítali, protože když se vrátili domů, již vypukla válka.
V Českém národním filmovém archívu jsme naopak našli celý film, ve kterém jsou záběry se zachráněnými dětmi v České škole ve Walesu během války, které natočil známý český režisér Jiří Weiss. Pan režisér Weiss se zúčastnil premiéry filmu v Los Angeles a s vtipem řekl: "Kdybych věděl, že se některé mé záběry použijí do dokumentu o panu Wintonovi, tak bych je natočil mnohem lépe." Jaké překvapení jsme zažili s panem Čáslavským z Českého národního filmového archívu, když jsme našli ještě nikdy nepoužitý materiál, jak "Wintonův vlak" přijíždí na Liverpool Street Station do Londýna a vystupují z něj "Wintonovy děti". Práce na tomto dokumentu byla pro mě skutečnou detektivkou." řekl Matej Mináč.

     Po dobu práce na dokumentu jsme se zkontaktovali asi s padesáti "Wintonovými dětmi" z celého světa. Byly mezi nimi světoznámé osobnosti jako Joe Schlesinger (přední reportér kanadské televizní stanice CBC, který nám ve filmu vytvořil průvodce, Karel Reisz - nestor britského filmu a režisér "Francouzovy milenky" s Merlyn Streepovou a Jeremy Ironsom), spisovatelka Věra Gissingová, autorka řady dětských knížek a bestselleru "Perličky dětství", Hugo Marom - známý architekt letišť, Tom Schrecker - jeden z vydavatelů Reader´s Digest a Lord Alfred Dubs - exministr Blairovy vlády. Skoro všichni nám v rozhovorech potvrdili, že cítí určitý morální závazek za svoji záchranu. Tom Graumann (křesťanský misionář) pomohl některým rodinám emigrovat z Ruska do USA, adoptoval několik dětí, Amos Ben Ron pracuje jako dobrovolník v dětské nemocnici, Joseph Ginat adoptoval dvě děti, Věra Gissingová bezplatně pořádá cykly přednášek z novodobé historie pro školy v Británii. Jakoby všichni měli nějaký chytlavý "Wintonův virus".

     Příběh Nicholase Wintona je obdivuhodným symbolem lidské solidarity, obětavosti a odvahy. Vyzařuje z něho naděje, že i v nejtěžších chvílích, plných beznaděje, je stále ještě možno vykonat mnoho dobrého. Důkazem toho je 699 dětí, které Nicholas Winton zachránil před téměř jistou smrtí. Dokázal okamžitě rozpoznat nebezpečí, které hrozilo, a v riskantních podmínkách připravil transporty dětí z Prahy do Velké Británie, kde našly bezpečí a svůj druhý domov.
Tento výjimečný příběh zdánlivě obyčejného člověka je inspirací pro nás všechny. Je to příklad lidské humanity a odhodlanosti pomáhat lidem v ohrožení. A také neobyčejné skromnosti, neboť až koncem osmdesátých let 20. století vyšlo najevo, že právě Nicholasi Wintonovi vděčí několik set tehdejších dětí za přežití.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama