Pole jakkoliv úrodné, přece bez obdělání úrodu přinášet nemůže.
M.T. Cicero

Buddhismus

5. ledna 2007 v 17:53 | tartaruga |  Náboženství
Buddhismus

     Dnes je buddhismus jedním ze tří náboženství, která mají ve světě převahu. Má asi 300 až 400 miliónů přívrženců zvláště v jihovýchodní Asii. K vyznavačům buddhismu patří vedle Tibeťanů také Mongolové, Burjati, Kalmyci a většina obyvatel ve státech Nepál, Sikkim, Bhútán a Kambodža. Zakladatelem buddhismu je Siddhártha Gautama - zvaný Buddha, který se narodil kolem roku 533 př. Kristem v městečku Kapillavathu v severní Indii. Buddhismus je spíše moudrost než náboženství uctívající boha a zakládající se na svatých textech. Ve svém kázání v Benaresu Buddha svým žákům vyložil Čtyři vznešené pravdy, které tvoří základ jeho doktríny.
  1. Všechno je jen utrpení
  2. Narození, nemoc, stáří i smrt způsobují utrpení. Lidské utrpení vyplývá z připoutanosti k životu a z neuspokojitelné touhy po štěstí
  3. Aby utrpení skončilo a člověk dosáhl smíru, je třeba odstranit žádost a ovládnout ji
  4. Vést příkladný život
     Ve své čtvrté pravdě Buddha odhaluje cestu, kterou musí člověk projít, aby zrušil utrpení a poznal nirvánu.
     Od 3. století se buddhismus rozdělil na dva silné směry HÍNAJÁNA (Malý vůz) a MAHÁJÁNA (Velký vůz). Každý z nich nabízí jinou cestu vedoucí k dosažení nirvány.

     HÍNAJÁNA- směr hínajána neboli Malý vůz dnes vyznává 35% buddhistů. Toto náboženství převládá na Srí Lance, Barmě, v Tajsku, Kambodži a Laosu. Jeho stoupenci velmi přísně dodržují Buddhovy předpisy. Věřící dodržují zákazy: je zakázáno zabíjet, krást, dopouštět se cizoložství a požívat opojné nápoje. Potravu přijímají jedenkrát denně, žijí z almužen: jsou to žebraví mniši.
     MAHÁJÁNA - Tento směr (Velký vůz) dnes sdružuje 60% buddhistů. Silné zastoupení má zvláště v Číně, Koreji, Japonsku a také v Nepálu, Mongolsku a Vietnamu. Buddhisté mahájány chápou Buddhovo poselství mnohem obšírněji. Během obřadu mniši pokrývají Buddhovu sochu kusy látek, zlatem a šperky. Věřící obětují jídlo, květiny nebo kadidlo. Odříkávají modlitby a při meditaci usedají Buddhovi k nohám.

Společné svátky
Všichni buddhisté slaví svátky, které připomínají důležité události v životě Buddhy. Davy věřících pravidelně putují do míst, kde Buddha žil: do rodného města Kapillavathu, Bódhgaji, kde byl osvícen, Benaresu, kde poprvé kázal a Kašinary, kde zemřel. V dubnu se slaví Buddhovo narození. V některých zemích se v chrámech zbuduje květinový oltář, kam se postaví socha malého Buddhy a polévá se slazeným čajem. V červenci se připomínají Buddhovo úmrtí. Ten den uctívají buddhisté duchy mrtvých tak, že zapálí malé lampy, které pouštějí po vodě. Svátky jsou příležitostí k představením. Mniši v kostýmech a maskách pantomimou vyjadřují legendární příběhy ze života Buddhy.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama